Co vše možná nevíte o šeříku

pondělí 27. 4.     DDM Praha 9, pracoviště Černý Most, Prosek, Čakovice

Kdo by neměl rád krásný voňavý šeřík obecný (latinsky Syringa vulgaris) s jeho fialovo růžovými voňavými květy obklopenými spokojenými včelami? Věděli jste, že tento keř umí vyrůst až do výšky 7 metrů? Umí kvést bíle, fialově, modře, levandulově, růžově, purpurově, či nachově. Proč se šeříku říká šeřík? Prý proto, že se nejvíce rozvoní právě když se šeří v době stmívání.

Symboliky šeříků
bílý – první nevinná platonická láska
purpurový – vášeň
fialový a růžový – láska

Zajímavosti
Šeříkem se vítali vojáci na konci 2. světové války.
Známe asi 30 druhů šeříků.
V ČR se často pěstuje šeřík čínský. Vzácností je karpatský.
Zatímco u nás jsou šeříky spjaté spíše s prvními květnovými dny a svátkem matek, v Řecku, Libanonu a na Kypru jde o typicky velikonoční rostlinu.
Šeřík má tvrdé dřevo, a proto je velmi oblíbený k vyřezávání. Vyrábějí se z něj hudební nástroje (hlavně píšťaly a flétny), ale například i rukojeti nožů.

Šeříkový sirup – recept, příprava, postup, návod
Pronikavá sladká vůně šeříkového sirupu je doslova omamná. Můžete si jej připravit z květů, které je však jeden po druhým potřeba důkladně obrat a vytřídit. Potřebovat jich budete jeden hrnek, jeden hrnek cukru (nejlépe třtinového), jeden hrnek vody a šťávu z poloviny citronu. Květy otrhejte, oklepejte a očistěte od případného hmyzu. Když je necháte chvíli ležet na kuchyňské lince, broučci po chvíli sami vylezou.

Vodu nalijte do hrnce a nechte mírně ohřát. Přisypte cukr a míchejte, dokud se úplně nerozpustí. Roztok přiveďte k varu a poté přidejte otrhané kvítky šeříku. Znovu přiveďte k varu a pak plamen stáhněte na minimum. Nechte zhruba 5 minut probublávat (jen mírný var!) a poté sceďte. Ještě horký sirup nalijte do čisté a suché lahve a nechte vystydnout. Poté skladujte v lednici.

Šeříkový sirup využijete především k přípravě vynikající domácí limonády, kterou vyrobíte tak, že zalijete množství sirupu, které vám vyhovuje, dobře vychlazenou obyčejnou či perlivou vodou, přidáte kolečko citronu a pár kostek ledu. Dokonalost limonádě dodá už jen pár lístečků máty, díky které získá nápoj osvěžující chuť.