Květináč zdobený ubrouskovou technikou neboli decoupage

úterý 28. 4.     DDM Praha 9, pracoviště Prosek

Lektorka kroužku – Tvoření pro radost Michala Radotínská nám připravila techniku, které se říká decoupage.

Decoupage neboli ubrousková technika je velmi oblíbená a jednoduchá metoda, díky které jednoduše a efektně ozdobíte různé předměty.

Pomocí decoupage můžete zdobit spoustu materiálů jako je dřevo, papír, kámen, plast, kov, textil apod. Tuto techniku zvládnou i Vaše děti.

Co budeme potřebovat:
• květináč
• ubrousek s motivem
• akrylová barva
• lepidlo na decoupage (Hercules)
• štětec
• ostré nůžky
• lak (např. ve spreji)

Postup:
1. Čistý a suchý květináč natřeme akrylovou barvou. Ideální je použít co nejsvětlejší odstín, aby obrázek z ubrousku na květináči vynikl. Je dobré mít alespoň 2 vrstvy nátěru. Pak bude květináč hezký a beze šmouh. Po posledním nátěru necháme květináč alespoň 2 hodiny proschnout (mezi jednotlivými nátěry stačí počkat cca 15 minut, pokud vrstva není příliš silná).

2. Vybereme ubrousek se vhodným motivem a ujistíme se, zda se nám na květináč vejde. Klidně může zasahovat až na vystouplý okraj, ubrousek se nerovnostem na květináči přizpůsobí. Motiv vystřihneme ostrými nůžkami a sloupneme obě bílé vrstvy ubrousku. Nejsvrchnější vrstvu použijeme k lepení. Již je na nás, jak si se stříháním vyhrajeme. Pokud je obrázek na bílém ubrousku a zároveň máme květináč natřený bílou akrylovou barvou, nemusíme to moc řešit, protože okolí obrázku nebude vidět.

3. Jakmile bude natřený květináč suchý, přiložíme na něj vystřižený obrázek a opatrně jej přetíráme štětcem s lepidlem. Pokud máme větší motiv, začínáme raději od středu, aby se obrázek rovnoměrně a hezky vyrovnal. Štětec namočíme v lepidlu důkladně, abychom obrázek nedřeli štětcem nasucho a tím jej nepoškodili. Je opět možné přetřít větším množstvím vrstev. Lepidlo má sice bílou barvu, ale po uschnutí zprůsvitní.

4. Po úplném zachnutí lepidla ještě květináč raději přelakujeme, aby ho nezničily voda s hlínou. Touto technikou můžeme zdobit jakékoli předměty. Mohou to být například kameny, kartonové krabice, přáníčka, dlaždice, prkénka. Prostě vše, co nás napadne.